Alnic s.r.o. - logo
Alnic s.r.o. | Aplikovaná elektronika | Hlavička
Alnic s.r.o. | Aplikovaná elektronika | Hlavička

Roleta nebo žaluzie?

Uvažujete o vhodných stínících prvcích pro svůj dům či byt a nemůžete se rozhodnout?

Velká většina uživatelů a dokonce osob pracujících v oboru nerozeznává nebo si plete pojem žaluzie a roleta. Ti uživatelé, kteří se již v těchto pojmech orientují pak mají většinou dilema, zda si na svůj dům, byt, kancelář apod. nechají nainstalovat roletu nebo žaluzii. Tento článek má za úkol Vás seznámit co to vlastně jsou žaluzie a rolety a jaké jsou jejich funkce a vlastnosti, což by Vám mělo pomoci se pro daný stínící prvek rozhodnout.

Nejprve si tedy řekneme základní rozdíl nejběžněji užívaných venkovních předokenních žaluzií a rolet.

Venkovní žaluzie

Žaluzií nazýváme každý stínící prvek, který jako stínění používá lamely, které lze spustit do pracovní polohy a pak následným protipohybem lamely naklápět do požadovaného úhlu. Máme tak možnost si plynule řídit průnik světla do místnosti. Celý mechanismus žaluzie je postaven na základní horní profilové liště ve tvaru U, která v sobě ukrývá dělenou hřídel, která je z obou stran nasunuta na elektropohon, dále pak jsou na hřídeli nasunuta ložiska s vytahovacími pásky a naklápěcími žebříčky. Ve spodu U lišty jsou potom na pásky a žebříčky navlečeny lamely. Stranové vedení svazku jednotlivých lamel je provedeno svislými vodícími lištami nebo napnutými lanky. Žaluzie tedy slouží především jako vynikající stínící prvek. Rozhodně ji nelze považovat za bezpečnostní clonu, protože lamely žaluzie jsou volné, spojené pouze vytahovacím pásky a naklápěcími žebříčky.

Venkovní rolety

Roletou nazýváme stínící prvek, jehož pohyb z klidové (parkovací) polohy do aktivní - stínící polohy je zajištěn odrolováním jednotlivých lamel z hřídele, na které je celý pancíř lamel navinut. Rolety z hliníkových popř. ocelových lamel jsou konstruovány tak, že jednotlivé profilované a zpravidla polyuretanem vyplněné lamely jsou vzájemně nasunuty do sebe s možností ohybu jedním směrem. Tímto směrem jsou pak lamely navinuty na hřídel, ve které je nasunut pohon. Celý tento balík je potom zpravidla uložen do schránky, která je buď rovnou součástí stavebního překladu nebo je kompletní roleta včetně schránky dodatečně vsazena do vytvořeného kastlíku nebo přímo přiložena na okno. Stranové vedení lamelových rolet je vždy zajištěno pěvně do špalet zakotvenými lištami. Výhodou rolet je tak hlavně bezpečnost, kdy při spuštěných roletách je celý objekt chráněn před vniknutím do objektu např. rozbitým oknem. Nevýhodou ovšem je, že vyjma povysunutí pancíře lamel na štěrbiny ( pokud lamely pevně nedosednou jedna na druhou , je ve spojích viditelná perfora-ce), které zajisti minimální průnik světla a vzduchu, popř. zastavení rolety v pootevřené poloze nelze roletu využívat jako komfortní stínící prvek jako právě žaluzii s naklápěním lamel. Rolety jsou tak využívány hlavně na noc, kdy se uplatní jako bezpečnostní prvek objektu.

Jak spuštěné rolety, ale i spuštěné a zaklopené žaluzie slouží v zimních nocích k nemalé úspoře tepla objektu, který je jinak ochlazován okny. A opačně v letních měsících pak k odražení tepelného náporu do oken.

Pro úplnost je třeba se zmínit o kombinaci žaluzie s naklápěcími lamelami a bezpečnostní roletou , kdy jednotlivé naklápěcí lamely jsou ocelové a pevně zaklapnou do sebe. Nelze je vytáhnout nadzvednutím jako u žaluzií, protože stranové vedení je zajištěno posuvným řetězem. Nevýhodou ovšem může být vzhled, robustnost a vysoká cena tohoto kombinovaného zařízení.



Zajímá Vás elektronické ovládání žaluzií pro rodinné domy?